Ślub w plenerze – co warto wiedzieć?

Sceneria jak z filmu podczas ceremonii ślubnej to marzenie wielu par. Zorganizowanie ślubu i przyjęcia weselnego w plenerze jest coraz bardziej popularne, choć wymaga odpowiedniego przygotowania i jest możliwe tylko w przypadku ślubu cywilnego. Jednak atmosfera, które tworzy się na tle pięknego krajobrazu jest powodem, dla którego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Dodatkowe formalności nie takie straszne

Planując ślub w plenerze należy pamiętać, by złożyć odpowiednie podanie w Urzędzie Stanu Cywilnego i uiścić za to opłatę. Poza tym dokumentem, pozostałe formalności wyglądają tak, jak w przypadku ślubu organizowanego w Urzędzie.

Zabezpieczenie się na każdą pogodę to najlepsze rozwiązanie!

Monitorowanie aktualnych prognoz pogodowych może nie być wystarczające, a w dniu ceremonii może nas zaskoczyć niemiła niespodzianka. Warto przygotować się na każde zmiany, co zapewni komfort i wygodę gości, a także dobrą zabawę do samego rana.

Podstawą jest namiot. Nie musi być całkowicie zabudowany, wystarczy konstrukcja z samym dachem. Namiot ochroni nie tylko przed deszczem, ale również przed ostrym i palącym słońcem. Warto również zakupić parasole, które w przypadku deszczu przydadzą się nie tylko podczas ceremonii, ale każdorazowo podczas opuszczania namiotu, na przykład w celu pójścia do toalety.

Przygotować się również należy na upał, który połączony z zabawą i tańcem może być nie do zniesienia. Doskonałym sposobem, niezwykle cenionym przez gości są wachlarze. Przewidując upał w dniu ślubu wiele par wykorzystuje ten produkt jako podziękowanie dla gości za przybycie i udział w zaślubinach i weselu. Dzięki temu każdy gość ma możliwość ochłodzenia się, a dodatkowo ma nie tylko ciekawą, ale również praktyczną pamiątkę z tego dnia.

Warto mieć na uwadze również to, że wieczór na dworze może być dość chłodny. Aby zapobiec marznięciu gości można ułożyć w koszykach elegancko zwinięte koce, z których będą mogli korzystać według własnych potrzeb.

Jak wybrać miejsce?

Plener powinien spełniać kilka cech, które są niezwykle istotne, aby i ceremonia i wesele były udane. Po pierwsze – płaski teren. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie ustawić stoły, krzesła i namiot. Na wyboistym, nierównym, pokrytym kamieniami lub żwirem będzie i niewygodnie i niebezpiecznie. Po drugie – daleko od drogi. Nic nie będzie tak irytujące, jak nieustannie przejeżdżające obok samochody, które hałasem będą zakłócać przysięgę Pary Młodej lub rozmowy podczas wesela. Jest to również kiepskie rozwiązanie pod względem wizualnym.

Często przy salach, w których organizowane są wesela, znajduje się piękny ogród, który można wykorzystać w celu zorganizowania ślubu w plenerze. Jeśli takie miejsce wpadło Wam w oko, warto zapytać właściciela sali czy taka opcja wchodzi w grę.

Natomiast jeśli ślub organizowany jest we własnym ogrodzie, nie można pominąć odpowiednich przygotowań. Całość musi prezentować się perfekcyjnie, dlatego oprócz podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, można rozwiesić klimatyczne światełka i lampiony, ustawić drogowskazy, które pokierują gości do toalety, miejsca, w którym można zostawić płaszcz lub namiotu, w którym odbędzie się uczta.